📞 0 505 646 24 50📍 Alsancak/İzmir
İzmir Araç Değer Kaybı Avukatı, Trafik Kazası Tazminat Avukatı, İzmir Boşanma Avukatı, İzmir Miras Avukatı, İzmir İş Hukuku Avukatı, İzmir İdare Avukatı, İzmir Tapu Avukatı, İzmir Kira Avukatı

Merve Kolman

16 Mayıs 2024

Boşanma Davası Ev Tahsisi (Paylaşımı)

İzmir'de Boşanma Davalarında Ev Nasıl Paylaşılır?

Boşanmayı düşünen çoğu insan için en önemli endişelerden biri aile evinin durumudur. Kendi ve çocuklarınızın nerede yaşayacağı veya evinizi satmak zorunda kalıp kalmayacağınızı düşünebilirsiniz.

Aile evini paylaşma konusunda çeşitli seçenekleriniz var:

  • Eşinizin evdeki payını satın almak.
  • Evi satmak.
  • Çocuklarınız büyüyene kadar satmayı ertelemek.
  • Diğer varlıkların değerine bağlı olarak, bir kişinin evdeki payını diğer bir varlıkla dengelemek de mümkündür.

İlgilendiğiniz tüm varlıkların, tek başınıza veya eşinizle birlikte sahip olduğunuz, açıkça belirtilmelidir. Ayrıca, evlilik dışı bir kişiyle ortaklaşa sahip olduğunuz varlıkları da göstermeniz gerekir.

Açık bir şekilde mal varlıklar açıklandıktan sonra (her iki tarafça), hangi varlıkların alınacağı konusunda size izmir boşanma avukatı hukuki destek verebilir. Tüm bilgilerin doğru ve eksiksiz olması önemli, çünkü paylaşmadan önce mevcut durumu bilmelisiniz.

Genel olarak konuşursak, evliliğiniz sırasında edindiğiniz veya oluşturduğunuz varlıklar ‘evlilik mülkiyeti’ olarak kabul edilir ve bölünme için dikkate alınır. Bir mülk size ve eşinizden başka birine aitse, yalnızca bu varlıktaki payınız dikkate alınır.

Sizin ve eşinizin ana ikametgahınız olarak kullandığı ev, aile evi olduğu için kesinlikle ‘evlilik mülkü ’ olarak kabul edilecektir. Depozitoyu veya ipoteği kimin ödediğine bakılmaksızın durum budur.

Eğer evlilik öncesi anlaşmanız varsa, avukatınıza bu belgeyi göstermeniz önemlidir. Tüm mülkiyeti kapsayıp kapsamadığını ve evlilik öncesi anlaşmanın imzalanmasından bu yana uygulanmasını etkileyebilecek önemli bir değişiklik olup olmadığını kontrol edeceğiz.

Deneyimli aile hukuku avukatlarımız, evlilik öncesi bir anlaşma yoksa, müvekkillerimizin boşanma mal paylaşımı hakkında sık sorulan soruları yanıtlamaktadır.

Aile Evinin Eşit Olarak Bölünmediği Durumlar Var Mı?

Herhangi bir boşanmanın başlangıç noktası, aile evinin eşit olarak bölünmesi gerektiğidir, ancak bunun gerçekleşmeyebileceği birkaç durum vardır. Örneğin:

  • Ailenin küçük çocukları ile evde yaşamaya devam ediyorsa.
  • Çocukları yetiştirmek için evin satış gelirlerinin daha büyük bir payına ihtiyaç duyuyorsa.
  • Bir sakatlığı ve dolayısıyla konut sağlanmasına ihtiyaç duyuyrosa,
  • Mevduat ve ipoteğe diğer kişiden daha fazla önemli ölçüde katkıda bulunmuşsa ve evlilik çok kısaysa,

Evin nasıl bölüneceğini bilmeden önce, evinize değerlemeniz gerekecek. İzmir'de deneyimli gayrimenkul avukat kadromuz olarak gayrimenkul değerleme ağımız var ve mülk türünüz ve konumunuz için en uygun olanı seçebiliriz. Sizin ve eşinizin sahip olduğu tüm varlıkların değerlemesini ve tam olarak açıklanmasını aldıktan sonra, aile evine ne olması gerektiği konusundaki sorularınıza cevap veriyor olacağız.

Evlilik Mülkü Nedir?

Evlilik mülkiyeti genellikle aile evi ve tatil evleri, yatırım mülkleri, tasarruflar, yatırımlar, arabalar, tekneler, sanat koleksiyonu vb.

Evlilik sırasında biriken emekli aylığınızı da içerebilir.

Evlilik mülkiyeti olarak tanımlananlarla ilgili bir argüman ortaya çıkabilir ve bazı mülkler evlilik öncesi mülk veya miras gibi hariç tutulabilir.

Aile Evinden Çıkarsam Haklarımı Kaybeder Miyim?

Hayır. Artık eski aile evinde yaşayamayacağınıza karar verdiyseniz, taşınmanın mülk üzerindeki haklarınızı ortadan kaldırmayacağından emin olabilirsiniz.

Bazı durumlarda, taşınmak mental sağlığınızı korumak için yapılacak mantıklı şeydir. Çocuklarınızı ebeveynlerin arasındaki argümanlarına tanık olmaktan koruyor olabileceğiniz için, özellikle çocukların dahil olduğu evliliklerde bile fayda sağlayabilir.

Evden ayrılırsanız, kişisel eşyalarınızı ve mali belgelerinizi yanınıza almanızı öneririz. Herhangi bir nedenle geri dönmeniz gerekiyorsa, bunu eşinizle anlaşarak yapmak en iyi seçenektir.

Aile içi istismara maruz kaldıysanız kaçmak için evi terketmeniz gerekebilir. Bu durumlarda, eşinizi ayrılmak zorunda kalmak yerine evden çıkarmak için bir mahkeme emri almak mümkün olabileceğinden acil hukuki destek almalısınız.

Boşanmadan Sonra Eşimin Mülk Hakkı Var Mı?

Boşanmada, kendi aranızda kimin ne alacağını kabul etmiş olsanız bile, eşin mülkiyet haklarını sona erdirmez. Bir onay belgesi almak eşinizin yıllar sonra geri dönmemesini ve mülkünüz hakkında talepte bulunmamasını engelleyecektir.

Eşinizle anlaşamıyorsanız, evlilik varlıklarının nasıl bölünmesi gerektiğini belirlemek için mahkemeye başvurmanız gerekir. Bir hakimin kararlılığı, boşanmanız kesinleştikten sonra eşinizin mülk üzerinde haklara sahip olmamasını da sağlayacaktır.

Boşanmada Miras Kalan Mülke Ne Olur?

Bu, mülkün ne zaman alındığı, nasıl kullanıldığı, karıştırılıp karıştırılmadığı ve her eşin ihtiyaçlarının diğer eş için mevcut duruma bağlıdır. Miras davaları hakkında daha fazla bilgi için ziyare edin.

Boşanmada Yatırım Amaçlı Gayrimenkullere Ne Olur?

Bir yatırım amaçlı gayrimenkul, diğer varlıklarla aynı şekilde ele alınır. Başlangıçta evlilik mülkiyeti olup olmadığı konusunda bir karar verilecektir. Mülkiyetin kimin adına sahip olduğuna bakılmaksızın, evlilik mülkiyeti olarak kabul edilirse, eşler arasında bölünecek olan evlilik potunun bir parçası ve parseli olarak kabul edilecektir.

Boşanmada Yazlık Evine Ne Olur?

Yazlık evleri, evlilik mülkiyeti olarak kabul edilirlerse dikkate alınır. Tatil eviniz İzmir içindeyse, mahkeme satışı için karar verebilir.

Yazlık eviniz yurtdışındaysa, mahkemenin satışı için karar vermesi hala mümkündür. Ancak, bu yapılmazsa, mahkeme kararının yabancı bir ülkede uygulanması karmaşık bir süreö olabilir. Kendinizi bu durumda bulursanız, erkenden hukuki destek almalısınız.

İzmir Araç Değer Kaybı Avukatı, Trafik Kazası Tazminat Avukatı, İzmir Boşanma Avukatı, İzmir Miras Avukatı, İzmir İş Hukuku Avukatı, İzmir İdare Avukatı, İzmir Tapu Avukatı, İzmir Kira Avukatı

Avukat İhtiyacınız Mı Var?

Hukuki destek için Avukat Merve Kolman'a ulaşın.